Celiakia, nadwrażliwość na gluten czy alergia?

W ostatnich czadach gluten stał się wrogiem numer jeden pośród żywności. Wiele osób rezygnuje z jego spożycia, nawet jeśli nie po jego zjedzeniu nie ma  żadnych negatywnych objawów. Robią to po prostu na wszelki wypadek. Czy mają rację rezygnując z jego spożywania? Komu szkodzi gluten a kto może go jeść bezkarnie?

Na celiakię czyli nietolerancję glutenu choruje co prawda coraz więcej osób. Najczęściej pierwsze objawy nietolerancji można zaobserwować już u malutkich dzieci do drugiego roku  życia. U nich objawia się ona w wyraźny sposób. Pojawiają się pieniste stolce, dosyć obfite, spadek wagi, cienka skóra, dodatkowo wysuszona, czasem odwodnienie i niedokrwistość.  Choroba ta ma jednak różne postacie. Nie zawsze jest łatwo je rozpoznać. Klasyczna postać choroby stanowi jedynie od dziesięciu do trzydziestu procent wszystkich rozpoznanych przypadków.
Oprócz klasycznej postaci znana jest:

  • Celiakia latentna- najczęstszymi objawami są wytwity skórne takie jak grudki, pęcherzyki na pośladkach, barkach bądź w okolicy lędźwiowo krzyżowej.  U pacjentów można stwierdzić zanik kosmków jelita cienkiego, natomiast tylko u 10-20 procent pacjentów występują objawy złego wchłaniania.
  • Celiakia ukryta tak zwana „niema”–  w tej odmianie objawem jest zanik części kosmkowej jelita ale również obecność przeciwciał w krwi  przy jednoczesnym braku objawów, bądź ich łagodnej formie.
  • Celiakia drzemiąca czyli taka która późno się ujawnia- może się ona uaktywnić na skutek różnych czynników takich jak ciąża, infekcja, czy operacja. Można ją zdiagnozować zarówno u dzieci jak i osób dorosłych.

Zaobserwować można czasami uczulenie na gluten, które jest czymś odmiennym od celiakii. Gluten jest częstym alergenem. Uczula on aż do dwudziestu pięciu procent alergików, mających problem z alergiami pokarmowymi. Skutki spożycia są natychmiastowe bądź pojawiają się z opóźnieniem nawet kilkudniowym. W przypadku objawów występujących od razu jest to biegunka, wymioty, pokrzywka skórna, skurcz oskrzeli, czy również wodnisty kał. Do reakcji opóźnionych zalicza się zaostrzenie objawów  atopowego zapalenia skóry oraz biegunkę.  Dorośli mogą niekiedy zaobserwować alergię na gluten, która pojawia się w momencie jednoczesnego wysiłku fizycznego.
Znana jest również nadwrażliwość na gluten, która nie jest ani celiakią ani alergią. Przy nadwrażliwości  nie występuje zanik kosmków jelitowych, ale pojawiają się uciążliwe objawy.

Leczenie wszystkich wersji powinno z pewnością zacząć się od wprowadzenia diety bezglutenowej.  W przypadku celiakii taka dieta musi obowiązywać do końca życia, natomiast w pozostałych przypadkach jest możliwe, że będzie to dieta czasowa, wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Bezpiecznymi produktami bezglutenowymi są na przykład ziemniaki, ryż, kukurydza, soja, proso, amarantus, tapioka, fasola i soczewica jak również owoce i warzywa. Owies nie ma glutenu, ale zaliczany jest do zbóż zakazanych gdyż może być zanieczyszczony glutenem. Wyjątkiem jest specjalny certyfikowany owies.

corn-1512939

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *