Co to jest botox

Toksyna botulinowa popularnie zwana botoksem to obecnie jedna z najpopularniejszych metod leczenia zmarszczek. Jest stosowana od ponad 40 lat w medycynie. Poniższy artykuł wyjaśni gdzie i jak powinno się stosować tę metodę.

Botoks według biologa

Jad kiełbasiany, bo tak nazywa się toksynę botulinową, jest wytwarzany przez laseczki beztlenowej bakterii. W zbyt dużej dawce może być trujący, jednak w odpowiedniej ilości wykazuje właściwości lecznicze. Działanie jego polega na porażaniu możliwości skurczu danego mięśnia. Jeśli dojdzie do ewentualnego zatrucia, należy podać odpowiednią surowicę tzw. antybotulinę.

Botoks w medycynie estetycznej

Wraz z wiekiem tworzą się zmarszczki. Wynika to ze zmniejszonej elastyczności skóry, co zaś jest skutkiem zmniejszonej ilości kolagenu w skórze. Poprzez powtarzanie określonych grymasów twarzy powstają tzw. zmarszczki mimiczne. Można im zapobiegać stosując kurację botoksem. Jak wygląda taka kuracja? Najpierw należy dokładnie oczyścić skórę na obszarze, który będzie leczony. Następnie precyzyjnie zaaplikować odpowiednią dawkę toksyny przy użyciu strzykawki i igły. Jest to zabieg bezbolesny, ale jeśli dana osoba jest bardzo wrażliwa na ból to można skorzystać z miejscowego znieczulenia. Efekty zabiegu widoczne są już po około 2 dniach, jednak w pełni dopiero po 10. Utrzymują się one przez około pół roku. Po tym czasie należy powtórzyć zabieg. Jeśli się tego nie zrobi, skóra zacznie starzeć się w naturalnym tempie. Po wykonaniu zabiegu mogą powstać pewne skutki uboczne. Niektórymi z nich są np. opadanie kącika ust, niewielkie krwiaki w miejscu wkłucia czy też unoszenie lub opadanie brwi w przypadku zabiegów w pobliżu oka. Można im zapobiegać poprzez wykonanie kuracji w ośrodku, który posiada profesjonalną kadrę lekarzy. W Krakowie takim ośrodkiem niewątpliwie jest: http://bonadea-krakow.net.pl/oferta/dermatologia-estetyczna/toksyna-botulinowa.

Leczenie nadmiernej potliwości botuliną

Nadmierna potliwość jest chorobą polegająca na nadmiernej aktywności gruczołów potowych w skórze. Ludzie mający z tym problem pocą się w sytuacjach codziennych, normalnych. Często wystarczy delikatne podwyższenie temperatury aby zaczęli obficie się pocić. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia tej dolegliwości jest wykorzystanie toksyny botulinowej. Zabieg ten polega na odnalezieniu miejsc wykazujących nadmierną potliwość. Następnie obszar ten jest dzielony na kwadraty o boku 1,5 cm. Dzięki temu można precyzyjnie dostarczyć toksynę do każdego miejsca na skórze. Pierwsze efekty można można zaobserwować po 2,3 dniach od czasu aplikacji botoksu. Pełnymi skutkami można cieszyć się po około 7 dniach od aplikacji.

Inne dolegliwości leczone botoksem

Generalnie toksyna botulionowa znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie przyczyną dolegliwości jest nadmierne napięcie mięśniowe. Botoks rozluźnia dane mięśnie pomagając w leczeniu. Można dzięki niemu pomóc osobom cierpiącym na m.in. zeza, kurcz powiek, tiki nerwowe, kręcz karu czy nadmiernemu napięciu mięśni u ludzi z porażeniem mózgowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *