Co to jest rehabilitacja, na czym polega i gdzie można ją wykonać?

Przypadki chodzą po ludziach. Niestety nieszczęśliwe wypadki często kończą się one pobytem w szpitalu. Nie zawsze sam pobyt w klinice i kompleksowa tam opieka jest wystarczająca, aby pacjent mógł w pełni powrócić do zdrowia. Często pacjentom będącym po udarze, po różnego rodzaju wypadkach, bądź ci którzy walczą z różnymi ciężkimi chorobami koniecznie muszą się rehabilitować. Z pomocą przychodzi rehabilitacja medyczna.

Gdzie najlepiej taką rehabilitację wykonać i na czym ona polega?

Rehabilitacja medyczna jest to takie działanie, mające na celu poprawę funkcjonowania psychicznego jak również fizycznego osób chorych. Celem jest przywrócenie sprawności w maksymalnym możliwym stopniu, tak aby osoba chora mogła znowu zacząć samodzielnie funkcjonować. Nie zawsze możliwy jest w pełni powrót do zdrowia, lecz pewne jest, że rehabilitacja bardzo pomaga w funkcjonowaniu. Często umożliwia ona nawet powrót do pracy i wykonywanie przynajmniej części dotychczasowych obowiązków. Osoba która nie podejmuje rehabilitacji często skazana jest na niepełnosprawność do końca życia. Warto więc skorzystać z tej formy terapii jaką jest rehabilitacja. Z pewnością wyjdzie to na korzyść dla pacjenta. W zależności od tego na czym polega choroba pacjenta rehabilitacja może wymagać pomocy fizjoterapeuty logopedy, terapeuty zajęciowego, pielęgniarki bądź też psychologa.

Im wcześniej rehabilitacja zostanie wprowadzona, tym są większe szanse, że pacjent będzie mógł odzyskać swoją dawną sprawność. Rehabilitacja powinna być prowadzona przez specjalistów i dobierana w sposób indywidualny, w zależności od potrzeb każdego pacjenta. Nie należy przerywać rehabilitacji już po zaobserwowaniu pierwszych pozytywnych symptomów. Rehabilitacja powinna być prowadzona w pełni przez cały wymagany do tego okres. Nie należy jej skracać. Z rehabilitacji medycznej korzystają często osoby po udarach, po zawale serca, po złamaniach, w urazach kręgosłupa.

Można wyróżnić różne rodzaje rehabilitacji:

  • rehabilitacja kardiologiczna stosowana jest u osób które przeszły zawał serca taka rehabilitacja trwa około 30 dni
  • rehabilitacja neurologiczna po u udarach bądź innych urazach może trwać od trzech do sześciu tygodni.

W zależności od stanu pacjenta rehabilitacja może być prowadzona w domu pacjenta bądź w warunkach ambulatoryjnych, w specjalnych gabinetach posiadających odpowiednie wyposażenie rehabilitacyjne. Istnieją specjalne ośrodki rehabilitacyjne w których pacjent poddawany jest kompleksowej opiece. Takie zabiegi odbywają się codziennie a nawet kilka razy dziennie w zależności od potrzeb.

Taka rehabilitacja w Krakowie może być wykonana w klinice osteopatii i fizjoterapii. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło rehabilitacja w Krakowie i z pewnością pojawią nam się odpowiednie wyniki.

Podczas rehabilitacji wykonywane są różnego rodzaju zabiegi.

Może to być

  • masaż klasyczny leczniczy który pomaga pozbyć się bólu jak i napięcia
  • może być wykonywana jonoforeza wykorzystująca bodźce elektryczne pobudzające nerwy i łagodzące ból
  • kinezyterapia czyli po prostu leczenie ruchem który ma wpływ na funkcjonowanie całego ciała
  • hydroterapia jest to leczenie wodą
  • leczenie polem magnetycznym ma działanie łagodzące dolegliwości bólowe polecana jest na przykład osobom która chorują na reumatyzm
  • krioterapia jest leczeniem zimnem
  • balneoterapia polega na leczeniu w postaci kąpieli wodnych Stosuje się ją przede wszystkim sanatoriach

Pacjenci którzy posiadają skierowanie na zabiegi w ramach funduszu NFZ mogły wykonywać je bezpłatnie w określonych ośrodkach. Niestety wodą jest z pewnością termin oczekiwania na takie zabiegi. Jeśli rehabilitacja konieczna jest szybciej wówczas można wykonywać ją prywatnie za odpłatnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *