Co warto zrobić przed wizytą u dermatologa

Choroby skóry są niestety coraz powszechniejsze, więc każdy dermatolog ma coraz więcej pracy. Warto więc się odpowiednio przygotować do takiej wizyty – aby szanować czas jego oraz swój, ale także aby jak najlepiej skorzystać z takiego spotkania. Oto więc kluczowe rzeczy, które należy zrobić przed wizytą u dermatologa.

Ostrożnie z kosmetykami

Do dermatologa nie powinno się iść w makijażu, zwłaszcza jeśli wizyta dotyczy trądziku lub innych problemów na twarzy. Może brzmieć to jak coś oczywistego, ale ciągle zdarzają się osoby, które malują się przed taką wizytą. Tymczasem osobie, która ma na sobie makijaż dermatolog nie będzie w stanie wystawić wiarygodnej diagnozy. Zatem lepiej w dniu, w którym ma się taką wizytę, najlepiej w ogóle nie używać kosmetyków. Jeśli jest to jednak niezbędne, to najlepiej zmyć cały makijaż na kilka godzin przed wejściem do gabinetu. Dobrze też na kilka dni przed takim spotkaniem nie eksperymentować z nowymi preparatami – nikt w końcu nie może przewidzieć, jak skóra na nie zareaguje, a stosowanie nowych kosmetyków może mocno utrudnić pracę lekarzowi. Z podobnych względów najlepiej też nie myć twarzy bezpośrednio przed spotkaniem. W końcu lekarz chce sprawdzić, jak zachowuje się twarz w naturalnych warunkach. A wszelkie chemiczne substancje – w tym nawet mydło – mogą w tym przeszkodzić. Dobrze też przygotować spis wszystkich kosmetyków i preparatów, których używało się w przeciągu ostatnich tygodni – to bardzo ułatwi postawienie trafnej diagnozy specjaliście.

Warto spisać pytania

Oczywiście samą wizytę należy poprzedzić sprawdzeniem, jacy są najlepsi specjaliści z tej dziedziny w danym mieście. I tak na przykład w Krakowie poleca się wizyty u dermatologa Lidii Rajzer. Warto spytać znajomych, czy jest taki lekarz, którego polecają, możemy zasięgnąć również do opinii w internecie. Chyba zresztą nie trzeba nikogo przekonywać, jak bardzo istotny jest wybór odpowiedniego lekarza – i dermatologia nie jest tu żadnym wyjątkiem. Ale wizyta u nawet najlepszego specjalisty wiąże się ze sporym stresem. Ludzie różnie na niego reagują, ale często zwyczajnie zapominają poruszyć wszystkie tematy i zapytać się o wszystko, co chcieli. Jest na to jednak banalny – choć ciągle stosunkowo rzadko stosowany sposób. Wystarczy zapisać swoje pytania do dermatologa na kartce i na miejscu je zadawać oraz odhaczać.

Dzięki temu każdy będzie miał pewność, że poruszy wszystkie niezbędne tematy. Czy to wszystko, o czym każdy powinien pomyśleć, zanim przekroczy progi gabinetu? Oczywiście – nie. Jednak wiele tu zależy od indywidualnych problemów. Jeśli jest to na przykład trądzik, to warto się przed wizytą zastanowić kiedy się najczęściej pojawia, czy jego objawy są zawsze takie same oraz czy krosty wyglądają inaczej w różnych porach roku. To bardzo pomoże dermatologowi w ustaleniu co jest przyczyną problemów skórnych i jak najlepiej z nimi walczyć. Oczywiście samo wyjście z gabinetu dermatologicznego nie powinno uśpić niczyjej czujności. Bo skórę warto i trzeba kontrolować cały czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *