Co zrobić kiedy objawy alergii się nasilają?

Alergia dopada nas najczęściej na wiosnę. Również lato nie jest łatwą porą roku dla alergików. Jednak już nawet w styczniu i lutym mogą pojawić się pewne objawy, zwłaszcza u osób które uczulone są na pyłki drzew.

Co zrobić kiedy objawy alergii nasilają się? W jaki sposób postępować aby złagodzić dokuczliwe objawy?

Wiosna jest trudnym okresem dla alergików uczulonych na pyłki traw, krzewów oraz drzew. Z kolei jesienią bardziej dokuczają alergie związane z pleśniami. Często objawy bywają nasilone oraz wyjątkowo uciążliwe.

Alergia może objawiać się:

wodnistym katarem,łzawieniem oczu, uczuciem zatkanego nosa, kichaniem, swędzeniem oraz drapanie w gardle, bólami głowy, zaczerwienieniem oczu, problemami z koncentracją, wysypką na ciele.

Kiedy tylko wiosna rozkwita pełną parą do lekarzy alergologów ustawiają się długie kolejki.Pacjenci szukają pomocy. Alergia dotyczyć może zarówno dzieci jak i dorosłych. Może być na tyle silna by skutecznie utrudniać zarówno pracę jak i naukę. Szczególnie jeśli występujące objawy są naprawdę dokuczliwe.

Reakcje alergiczne mogły wyglądać różnie u różnych osób. Mogą występować w różnym nasileniu. U jednych alergia objawy się jedynie katarem, u innych może wywołać nawet w organizmie groźny wstrząs anafilaktyczny. Gdy obserwuje się nasilenie objawów alergii warto udać się do lekarza alergologa, który zleci wykonanie odpowiednich testów alergicznych skórnych, z krwi bądź płatkowych na plecach, a następnie po ocenie otrzymanych wyników przepisze odpowiednie leki łagodzące nasilające się objawy. Szczególną opieką powinny być otoczone osoby, które narażone są na wstrząs anafilaktyczny, czyli takie u których ostro przebiegają zaburzenia alergiczne w organizmie. Pierwszymi objawami wstrząsu anafilaktycznego mogą być puchnięcie ust, języka, gardła, duszności, wymioty czy nawet utrata przytomności. Objawy te pojawiają się bezpośrednio po kontakcie z alergenem. Osoby które mają świadomość możliwości wystąpienia u siebie takiej reakcji koniecznie powinny cały czas posiadać przy sobie odpowiednie leki by móc szybko zareagować.

W jaki sposób można złagodzić objawy alergii?

Najprostszym choć często trudnym do zrealizowania sposobem jest unikanie alergenów. W wietrzne dni można unikać wychodzenia z domu. Czasami konieczne jest codzienne przyjmowanie leków przeciwalergicznych przypisanych przez lekarza. Można stosować również leki znieczulające miejscowo, łagodzące wysypki, maści zawierające hydrokortyzon. Do nosa można używać kropli bądź aerozoli zawierających substancje które obkurczają naczynia krwionośne, należy jednak pamiętać że nie powinno się ich stosować przez długi okres. Zaleca się używanie ich maksymalnie przez 7 dni. W przypadku łzawienia oczu można kupić bez recepty kropelki do oczu, które zawierają substancje przeciwalergiczne. Warto jednak przed wzięciem jakikolwiek leków przeciwalergicznych skonsultować się z lekarzem alergologiem. To on jest w stanie odpowiednio dobrać oraz przepisać leki przeciwalergiczne, które będą miały skuteczne działanie.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://balumed.pl/specjalizacje/alergolog/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *