Czy biegacze potrzebują specjalnych butów?

Każdy doświadczony biegacz wie, jak ważny jest odpowiedni dobór butów do biegania. Komfortowe buty, w których można biegać z przyjemnością to takie, które idealnie układają się na stopie, nie obcierają, nie powodują odcisków, są lekkie a jednocześnie wytrzymałe, z odpowiednią amortyzacją. Skąd jednak wiedzieć na jakie buty się zdecydować. Nie wystarczy sam ładny wygląd. Ważne jest aby but był dopasowany konkretnie do naszej stopy. Aby dobrze go dobrać niezbędna jest wiedza o budowie stopy, oraz o tym w jaki sposób zachowuje się ona podczas biegu. Pomoże ona znaleźć odpowiednie obuwie, które będzie można zamówić nawet przez Internet. Dobrze dobrane i odpowiednio pielęgnowane powinno posłużyć na wiele setek kilometrów. Dzięki nim bieganie odbędzie się bez kontuzji i będzie sprawiało wiele radości.

Sklepy z obuwiem obfitują w ogromną ilość butów. Można dostać zawrotów głowy od ilości wzorów i kolorów. Nie można się n=jednak zniechęcać. Najpierw z pewnością warto się zastanowić po jakiej nawierzchni ma się zamiar biegać. Czy będzie to raczej miękkie podłoże, takie jak polne drogi, leśne ścieżki, czy może preferujemy twarde tereny takie jak asfalt, kostka brukowa. Obuwie powinno być dobrane również pod kątem podłoża. Kolejną rzeczą nad jaką należy się zastanowić jest budowa własnej stopy

Być może słyszeliście już kiedyś termin pronacja. Co on oznacza? Jest to określenie mające na celu opisanie w jaki sposób stawiana jest stopa podczas biegu bądź marszu. W dobrych sklepach z obuwiem do biegania buty są posegregowane pod kątek przystosowania do budowy stopy. Specjaliści pracujący w takich sklepach z pewnością są w stanie ocenić typ budowy stopy jaki posiadamy. Zrobią to na przy pomocy specjalnego urządzenia, które dokładnie określi typ budowy bądź na podstawie obserwacji samej stopy, sposobu chodzenia jak również ocenie starych butów w jaki sposób wyciera się podeszwa. Prosty test można również zrobić przy pomocy wody i kartki papieru. Stopę zanurza się w wodzie i odciska na kartce. Sposób odbicia stopy zasugeruje jej typ budowy.

Znając już typ budowy należy pamiętać również o odpowiednim rozmiarze buta. Nie może być on dopasowany na styk. Stopa podczas biegu przesuwa się w bucie a tym samym potrzebuje więcej miejsca. Kupując buty do biegania należy je mierzyć również na odpowiednią skarpetkę, średnio takiej grubości w jakiej będziemy biegać. Rozmiar powinien być większy niż w butach kupowanych na co dzień. Duży palec u stopy nie powinien dotykać końca buta a pozostałe palce również powinny się swobodnie w nim ruszać.

Buty do biegania mają mieć również odpowiednią szerokość. Kupić można obuwie które przeznaczone jest dla przeciętnej szerokości stopy, ale również buty, które są szersze bądź węższe od przeciętnych. Osoby, które mają niestandardową szerokość stopy są bardziej narażone na obtarcia w czasie biegu.

Szeroki wybór butów do biegania można znaleźć w sklepie internetowym http://www.dobiegania.pl/. Duża różnorodność filtrów, z których można korzystać podczas wyszukiwania obuwia sprawia, że zakupy w tym sklepie to prawdziwa przyjemność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *