Czy biegając można schudnąć?

Wiele osób zaczyna swoją przygodę z bieganiem głównie w celu zgubienia nadprogramowych kilogramów. Przychodzi czasami taki moment decyzji, że koniec z otyłością, pora coś z tym zrobić najlepiej szybko. Wtedy właśnie często wybór pada na bieganie. Czy aby na pewno jest to dobry wybór?

Ile czasu trzeba biegać, by spalić tłuszcz?
Często słyszy się, że aby spalić tkankę tłuszczową wystarczający jest ruch trwający około 30 minut. Na wielu stronach internetowych często przewija się ten tekst. Nie jest to do końca prawda, gdyż przeciętny dorosły człowiek ma zapas  glikogenu mięśniowego na mniej więcej 40 minut biegu i dopiero kiedy ten czas upłynie organizm zaczyna spalać tłuszcz. Nie schudniemy szybko biegając po 15 minut dziennie, aczkolwiek każda aktywność fizyczna jest potrzebna i pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Ponadto z czasem, kiedy nabiera się coraz lepszej kondycji fizycznej zapas  glikogenu mięśniowego się zwiększa czyli ten czas potrzebny do spalenia tłuszczów wydłuża się jeszcze bardziej. Trenując biegi w celu schudnięcia warto więc dodawać czasami dłuższe treningi trwające nawet sześćdziesiąt minut.
Niektórzy zalecają bieganie na czczo. Jest to dobry pomysł jeśli mamy za sobą solidną kolację, gdyż bieganie z pustym żołądkiem czasami bywa mało przyjemne. Trzeba się liczyć z tym, że mogą pojawić się mdłości, zawroty głowy czy nawet  omdlenia. Oczywiście zbytnio najadać się też nie można. Najkorzystniej jest zjeść lekki posiłek jakiś czas przed bieganiem.  Regularne spożywanie posiłków jest korzystne dla organizmu gdyż daje ono znak, że ten nie musi gromadzić na zapas tkanki tłuszczowej bo systematycznie otrzymuje pożywienie.

Chcąc pozbyć się kilku kilogramów warto trenować na różnych nawierzchniach, zmieniać trasy. Najefektywniejsze będzie z pewnością bieganie po terenach pagórkowatych kiedy to organizm musi dostosować się do zmiany tempa. Więcej kalorii spali się przy trenowaniu na nierównych powierzchniach niż na bieżni. Można przeplatać treningi na zmianę. Jeden na bieżni, a kolejny w lesie, czy na polnej drodze.
Ponadto bardziej efektywne będzie biegnie w różnym tempie. Nie ma nic gorszego niż monotonny bieg, który wcale nie przyspieszy spalania tłuszczu a wręcz go spowolni. Warto stosować zmienne obciążenia. W treningach powinny pojawiać się biegi przełajowe, interwały, jak również biegi z narastającą prędkością. Taka różnorodność sprawi dodatkowo, że bieganie nie znudzi się tak szybko.
Osoby które planują dłuższą przygodę z tym sportem powinny zaopatrzyć się w dobre obuwie. Nie powinny to być tenisówki, ale dobre buty do biegania. Jest to najistotniejszy element stroju biegacza. Warto udać się do profesjonalnego sklepu sportowego gdzie zawsze można liczyć na pomoc wykwalifikowanej obsługi. W zwykłych marketach nikt nam raczej nie pomoże dokonać dobrego wyboru. Wiele przydatnych informacji na temat odpowiedniego doboru butów znajduje się na stronie http://www.dobiegania.pl/. Można tam również zakupić wymarzone buty. Przystępne ceny zachęcają do zakupów.

bieganie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *