Czy każdy musi przejść ospę wietrzną?

Najczęstszą chorobą zakaźną występującą w wieku dziecięcym jest ospa wietrzna. Ospa wywoływana jest przez wirusa herpeswirus VZV. Wirus ten powoduje ospę oraz półpaśca. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową w czasie bezpośredniego kontaktu, jak również przez przedmioty które zostały świeżo zanieczyszczone zawartością z pęcherzyków od osoby chorej. Najczęściej ospę wietrzną przechodzi się w wieku szkolnym oraz przedszkolnym. Przebieg ospy wietrznej u zdrowych dzieci nie powinien powodować niepokoju, gdyż rzadko pojawiają się powikłania. Wirus ospy jest natomiast niebezpieczny dla noworodków oraz niemowląt, jak również dla osób które są przewlekle chore, u których obniżona jest odporność.

Objawami ospy wietrznej są: wysoka gorączka oraz zmiany skórne, czyli różowe plamk,i które zamieniają się w grudki z pojawiającym się surowiczym płynem. Wirus łatwo rozprzestrzenia się w szkole bądź w przedszkolu, ponieważ do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jawny na okres choroby trwa od 10 do 14 dni ale już na dwa 3 dni przed wystąpieniem wysypki w osoby chorej, zaraża ona inne osoby. Obecnie można zaszczepić dziecko przeciwko ospie. Takie szczepienie nie chroni w pełni przed zarażeniem, ale osoba zaszczepiona może mieć dużo łagodniejszy przebieg choroby. Dużo gorzej ospę wietrzną przechodzą osoby dorosłe, które walczą z osłabieniem, jak również bardzo wysoką gorączką, nawet do 40 stopni. U dorosłych wysypka jest bardzo intensywna, swędząca oraz większe jest prawdopodobieństwo późniejszych powikłań. Na całym świecie co roku rozpoznaje się około 60 milionów zakażeń na ospę. W Polsce jest około od 100 do 200 000 przypadków rocznie.

Wysypkę należy jakoś przetrwać. Ważne jest aby nie drapać pęcherzyków z płynem, ponieważ może dojść do nadkażenia wykwitów oraz powstania blizn. Gorączkę w razie potrzeby należy zbijać lekami przeciwgorączkowymi. Swędzących pęcherzyków nie smaruje się ciężkimi papkami, obecnie również zaleca się zrezygnowania ze smarowania pudrem, ponieważ może to powodować nadkażenie. Pomagają letnie kąpiele w siemieniu lnianym, który łagodzi objawy, likwiduje swędzenie. Małym dzieciom trzeba koniecznie krótko obcinać paznokcie bądź zakładać na noc specjalne bawełniane rękawiczki które będą chroniły przed rozdrapywaniem zmian. Małym dzieciom lekarz może zalecić podanie leków uspokajających bądź przeciwhistaminowych. Wirus ospy może powodować również nie tylko ospę, ale również opryszczkę bądź półpaśca. A to dlatego,że wirus po przebytej ospie zagnieżdża się w zwojach nerwowych i czasami uaktywnia się po wielu latach wywołując półpasiec. Również od osoby chorej na półpasiec można zarazić się ospą wietrzną. Szczególnie na baczności powinny mieć się kobiety w ciąży, które nie chorowały dotychczas na ospę, gdyż zachorowanie w ciąży może być groźne zarówno dla matki, ale szczególnie dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *