Czy operacja żylaków odbytu jest koniecznością?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu jest to temat często tabu, wstydliwy. Nie chcemy o nim mówić ani udawać się z problemem do lekarza. Czasami jednak żylaki odbytu są na tyle dokuczliwe, że konieczna jest wizyta u lekarza proktologa.

Co jest przyczyną hemoroidów?

Najczęściej przyczyną wewnętrznych hemoroidów są:

 • zaawansowany wiek
 • biegunki
 • ciąża
 • stosowanie środków przeczyszczających
 • choroby wątroby
 • guzy miednicy
 • siedzący tryb życia
 • otyłość
 • dieta z małą ilością błonnika

W jaki sposób objawiają się hemoroidy?

Najczęściej objawami są krwawienie z odbytu, wypadanie guzków krwawniczych, świąd w odbycie. Na skutek swędzenia, a następnie drapania może zostać uszkodzona śluzówka, co może sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych. Może się również pojawiać niewielkie krwawienie po wypróżnieniu. Zdarza się czasami, że można wyczuć niewielki guzek na zewnątrz odbytu. Z początku, kiedy on jest malutki cofa się samoistnie. Najbardziej zaawansowanym stadium jest, kiedy guzek cały czas znajduje się na zewnątrz odbytu, co sprawia duży ból, dyskomfort oraz niesie ze sobą takie powikłania jak zakrzepica.

Wyróżnić można następujący podział wewnętrznych żylaków odbytu:

 1. pierwszy stopień czyli hemoroidy widoczne jedynie w badaniu anoskopowym
 2. drugi stopień hemoroidy uwalniane z odbytu podczas parcia, które po wypróżnieniu wracają do swojej normalnej pozycji.
 3. trzeci stopień hemoroidy wypadające z kanału odbytu podczas parcia, które trzeba doprowadzić do normalnej pozycji
 4. czwarty stopień hemoroidy których nie da się odprowadzić samodzielnie często towarzyszą im zakrzepy oraz obrzęki

Sposobów na leczenie hemoroidów jest wiele. Wszystko zależy od tego w jakim stopniu choroba jest zaawansowana. Czasami wystarcza jedynie leczenie farmakologiczne. Jeśli jednak to nie jest wystarczające należy udać się na odpowiedni zabieg.

Leczenie hemoroidów zajmuje się lekarz proktolog. Jest to specjalista od chorób odbytu. Przeprowadza on badanie w pozycji kiedy pacjent kładzie się na lewym boku. Rozpoznaje on żylaki na podstawie zarówno badania jak i wywiadu lekarskiego. Wykonywana jest czasami anoskopia czyli oglądanie końcowego odcinka odbytu przy użyciu wziernika. Badania są bezbolesne i trwają jedynie chwilę, a są niezbędne, aby dokładnie zdiagnozować rodzaj żylaków.

Lekarz proktolog wykonuje najczęściej zabieg metodą Barrona czyli tak zwane gumkowanie. Polega to na tym, że chirurg zakłada na nasadę guzka gumową opaskę, niewielkiej wielkości, której zadaniem jest odcięcie dopływu krwi. W efekcie braku dopływu krwi stopniowo guzek obumiera, a następnie odpada w ciągu około 10 dni. Jest to całkowicie bezpieczna oraz skuteczna metoda. Już bezpośrednio po zabiegu można wrócić do normalnych czynności dnia czy udać się do pracy.

W Krakowie znajduje się Centrum Prima-Med w którym można umówić się na wizytę do proktologa. Więcej informacji można znaleźć pod adresem https://prima-med.info/poradnie/chirurg-proktolog/.

Do proktologa powinny udać się osoby, które zaobserwowały u siebie problemy z prawidłowym wypróżnianiem się, bądź pojawiły się u nich dolegliwości układu wydalniczego. Operacja żylaków odbytu jest koniecznością, kiedy są one na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie bądź stanowią poważne zagrożenie dla pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *