Czy wyrywanie zębów boli

Wybierając się do dentysty, boimy się bólu, zwłaszcza gdy czeka nas wyrywanie zębów. To właśnie strach powstrzymuje nas od odwiedzin w gabinecie. Jest to strach nieuzasadniony.

Czy wyrywanie zębów może boleć?

Z pewnością bolało naszych przodków, którzy by wyrwać ząb odwiedzali kowala. Biorąc pod uwagę postęp dzisiejszej techniki, wyrywanie zębów jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym – oczywiście, jeśli zostanie użyte odpowiednie znieczulenie. Strach ludzi przed odwiedzinami u dentysty jest tym dziwniejszy, iż często to nieleczone zęby sprawiają o wiele więcej bólu niż ich wyrwanie. To ostatnie jest zresztą ostatecznością. Jeśli pacjent odpowiednio dba o uzębienie, dentysta zaleci raczej leczenie niż niepotrzebne wyrywanie. Zdarza się jednak, że ząb należy usunąć. Kiedy?

Zęby mądrości

Nazywane również ósemkami, wyrastają dość późno. Pojawiają się w okresie nastoletnim lub też podczas wczesnej młodości. Może się jednak zdarzyć, iż wyrosną później. Ich rola polega na ułatwianiu spożywania pokarmów, gdyż służą rozdrabnianiu jedzenia. Często bywają jednak uciążliwe i wtedy należy je wyrwać. Idealnie jest, gdy dentysta przed zabiegiem wyrywania zębów zbada je metodą cyfrową, poprzez rentgen. Całą procedurę bardzo dobrze opisuje strona kliniki Dr W Aesthetic, w której zabiegi te są wykonywane w sposób profesjonalny.

Zęby mądrości nie zawsze należy usuwać. Zdarza się, że nie sprawiają pacjentom żadnych problemów. Gdy jednak okazuje się, że ósemki nie mieszczą się w łuku zębowym, uciskają inne zęby lub powodują ból, należy poddać je ekstrakcji (usunięciu).

Przebieg zabiegu

Wyrywanie zębów mądrości może przebiegać w sposób standardowy, o ile zęby te są odpowiednio ułożone. Gdy jednak rosną w nieprawidłowy sposób, należy wykonać wyrywanie metodą chirurgiczną. Wprawdzie pacjenci boją się tego słowa, jednak w rzeczywistości nie powinno tu być żadnych obaw. W profesjonalnym gabinecie, gdzie spełnione są odpowiednie standardy, zabieg przebiega bezproblemowo. Dentysta zapewnia również pacjentowi pełen komfort. Wykonywane wcześniej zdjęcie rentgenowskie pozwala na dokładne przeprowadzenie zabiegu bez obaw, że w jego trakcie zostaną uszkodzone inne zęby. Po skończeniu zabiegu, pacjentowi zakładane są szwy. Zwykle zdejmuje się je już po tygodniu.

Kiedy pojawia się dyskomfort

O ile nie należy przejmować się samym wyrywaniem zębów mądrości, gdyż jest ono bezbolesne, ból może pojawić się później. Właśnie dlatego dentyści przepisują pacjentom leki przeciwbólowe. By uniknąć dyskomfortu, należy spełniać poniższe zalecenia.

  • Przyjmować leki w przepisanych dawkach
  • Wykonywać zimne okłady (jeśli nie wiemy jak, koniecznie dopytajmy lekarza)
  • Powstrzymywać się od jedzenia, picia oraz palenia (tak długo, jak zaleci dentysta)
  • Ostrożnie szczotkować zęby w rejonie szwów
  • Nie płukać ust środkami higienicznymi, które mogą powodować podrażnienia

W przypadku, gdy rany po wyrwanych zębach dawałyby wciąż nieprzyjemne objawy, należy bezzwłocznie skonsultować się ze stomatologiem, najlepiej tym samym, który wykonywał zabieg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *