Czym się zajmuje neurologopeda i kiedy warto się do niego udać?

neurologopeda

Logopeda w skrócie mówiąc jest specjalistą od poprawnej wymowy. Większość osób w swoim życiu spotkało się z tym określeniem. Natomiast pojęcie neurologopeda nie jest już tak popularne i z pewnością wiele osób słyszy je po raz pierwszy w życiu.

Kto to jest neurologopeda?

Neurologopeda jest specjalistą który zajmuje się zarówno diagnozą jak i terapią zaburzeń mowy oraz komunikacji, które wynikają z przyczyn neurologicznych.

Osoba taka często w swojej pracy spotyka się z osobami, które mają dysfunkcje ośrodkowego układu nerwowego. Mogą to być osoby, mające obciążenia z okresu ciążowego, obciążenia genetyczne. Dysfunkcje mogą objawiać się zaburzeniami mowy jak również komunikacji. Również takie zaburzenia mogą pojawiać się w wieku dorosłym i są wynikiem nieprawidłowości neurologicznych. Ciekawostką jest, że neurologopeda zajmuje się również terapią funkcji pokarmowych.

Wymienić można następujące schorzenia z którymi udaje się do neurologopedy:

  • dyfazja,
  • dysologia
  • afazja,
  • anartia,
  • dyzartia,
  • autyzm,
  • nutyzm
  • oraz porażenie mózgowe.

Nie powinno się bagatelizować przesłanek, które mogą wykazywać, że dziecko może mieć pewne problemy z mową. Taką przesłanką może być zbyt późne rozpoczynanie mowy. Przyjmuje się, że dziecko już w wieku ośmiu miesięcy może zacząć wypowiadać pewne znane i zrozumiałe dla dorosłych wyrazy. Jednak jeśli do osiemnastego miesiąca życia nie rozpocznie mowy wówczas należy zastanowić się czy nie wymaga to konsultacji specjalistycznej.

Z neurologopedą warto skonsultować się kiedy:

– ma się zaburzenia mowy po udarze mózgu lub wypadku.

-zaobserwowano u dziecka zaburzenia psychoruchowe

-dziecko ma problem z jedzeniem

– dziecko pochodzi z grupy ryzyka ciążowego bądź okołoporodowego

-dziecko ślini się nadmiernie, nad wyraz często ma uchyloną buzię oraz nie oddycha przez nos

-u dziecka zdiagnozowano zespół genetyczny, zaburzenia neurologiczne bądź zaburzenia ze spektrum autyzmu

– dziecko nie nie nie głuży, nie gaworzy

– dziecko w wieku dwóch lat ma problem z mówieniem, mówi mało bądź wcale, mówi niewyraźnie, ma wadę wymowy

Sygnałem wydawać by się mogło mało oczywistym są problemy z jedzeniem. A mianowicie może się to objawiać odmawianiem przyjmowania pokarmów. Zaobserwować można trudności z gryzieniem, żuciem bądź przełykaniem. Dziecko wykazywać może niechęć do spożywania twardych pokarmów.

Diagnozę neurologopedyczną można postawić po wykonaniu specjalistycznych testów odpowiednio dobranych do zaobserwowanych zaburzeń. Testy pozwalają ocenić stopień oraz obszar nieprawidłowości i na ich podstawie zalecić odpowiednią terapię. Ważny jest również sam wywiad lekarski zarówno z pacjentem jak i z jego rodziną. Konieczne jest przeanalizowanie dokumentacji medycznej. Po więcej informacji na temat neurologopedii warto zajrzeć na stronę http://www.supelek.eu/neurologopeda-i-logopeda.html. Warto poświęcić chwilę i zapoznać się z materiałami zamieszczonymi na podanej stronie internetowej. Im większa nasza wiedza i świadomość tym więcej tej przydatnej wiedzy możemy przekazać rodzinie i znajomym, których akurat mogą potrzebować pomocy neurologopedy, a my będziemy mogli nakreślić im do jakiego specjalisty warto udać się z zaobserwowanym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *