Czym zajmuje się pulmonolog?

Pulmonologia jest dziedziną medycyny zajmująca się leczeniem całego układu oddechowego. Zajmuje się ona zarówno płucami, oskrzelami, jamą nosową, jamę ustną. Najczęściej pulmonologia kojarzy się z chorobami płuc.

Czym zajmuje się lekarz pulmonolog oraz jakie badania wykonuje?

Lekarz pulmonolog odpowiada za leczenie całego układu oddechowego człowieka. Do lekarza pulmonologa udajemy się wówczas kiedy dolegliwości nasze są na tyle poważne,, że nie może sobie z nimi poradzić lekarz rodzinny. Przy zwykłym katarze kaszlu czy również drobnych infekcjach udajemy się do lekarza rodzinnego i to on powinien zdecydować czy te dolegliwości jest w stanie zdiagnozować oraz wyleczyć, czy wymagają już one leczenia u lekarza pulmonologa.

Jeśli tak zdecyduje wówczas na pewno dostanie się skierowanie do lekarza specjalisty. Najczęściej do lekarza pulmonologa zgłasza się z takimi chorobami jak:

  • zapalenie oskrzeli
  • zapalenie płuc
  • astma oskrzelowa
  • gruźlica
  • pylica
  • odma płucna
  • mukowiscydoza
  • jak również przewlekłe obturacyjne zapalenie płuc

Lekarz pulmonolog zanim podejmie leczenie oraz postawi ostateczną diagnozę często zleca odpowiednie badania pozwalające mu postawić trafną diagnozę. Najczęstszym oraz chyba najbardziej znanym badaniem pulmonologicznym jest spirometria.

Spirometria jest badaniem który pozwala określić wydolność płuc. Podczas tego badania analizowana jest ilość wydychanego oraz wdychanego powietrza, jak również czas w jakim pacjent oddycha. Pulmonolog korzysta również z takich badań jak testy skórne, poligrafia, tomografia komputerowa, badanie radiologiczne klatki piersiowej oraz badania krwi.

Jakie są najczęstsze przyczyny chorób układu oddechowego?

Najczęstszymi przyczynami chorób układu oddechowego są obecnie palenie papierosów również tych elektronicznych, a także przebywanie w miejscach z dużą ilością zanieczyszczeń w powietrzu, zwłaszcza pyłu, przesiadywanie często w zamkniętych oraz nie wentylowanych pomieszczeniach. Mogą to być również wrodzone oraz genetyczne uwarunkowania. Z chorobami układu oddechowego można udać się do przychodni pulmonologicznej, można również zostać skierowanym do szpitala pulmonologicznego bądź kliniki. Istnieją również pewnego rodzaju placówki które są specjalne dedykowane rehabilitacji pulmonologicznej. Należą do nich oddział rehabilitacji pulmonologicznej oraz sanatorium pulmonologiczne. Jeśli chcemy udać się do pulmonologa w Krakowie warto najpierw udać się do swojej przychodni do lekarza rodzinnego, i on to pokieruje nas do odpowiedniego specjalisty, wypisze odpowiednie skierowanie, które jest niezbędne, aby dostać się do pulmonologa. Niewątpliwie pulmonologia jest bardzo ważną specjalizacją, ponieważ trafna diagnoza oraz w porę rozpoczęte leczenie potrafi nawet uratować życie pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *