Dlaczego głowa boli?

bóle głowy

Jedną z najczęściej spotykanych przypadłości bólowych człowieka jest ból głowy.

Może on być spowodowane wieloma różnymi przyczynami. Zdarza się że ból głowy jest objawem poważnej choroby.

Wyróżnić możemy:

  • pierwotny ból głowy samoistny
  • oraz wtórnym ból głowy który jest wywołany chorobą.

Znana również wszystkim jest migrena. Jest to samoistny ból głowy . W przypadku samoistnych bólów nie obserwuje się zmian w obrębie mózgu. Za przyczynę bólu uważa się zmiany w naczyniach bądź nerwach bądź też nieprawidłowe wydzielanie neuroprzekaźników. Jeśli mówimy o wtórnych bólach głowy powstają one na skutek ucisku struktur wewnątrzczaszkowych takich jak tętnice, opony, naczynia żylne.

Orócz migreny do samoistnych bólów głowy należą napięciowy ból głowy i klasterowy ból głowy. Ból głowy może pojawiać się również przy krwotocznym udarze mózgu. Ponadto wówczas pojawiają się takie objawy jak niedowłady oraz porażenia. Ból głowy może być również w wyniku choroby nadciśnieniowej- pojawia się on wówczas kiedy gwałtownie wzrasta ciśnienie krwi.

Bóle głowy mogą być również objawem guzów wewnątrzczaszkowych. Bóle mogą być również wywołane przez choroby laryngologiczne tak jak zapalenie ucha środkowego, ostre zapalenie zatok przynosowych. Przewlekłe bóle głowy mogą również towarzyszyć przy zespole stawu skroniowo-żuchwowego. Ból może być jednym z objawów zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, czy zapalenia mózgu, wówczas towarzyszy mu również podwyższona temperatura ogólne osłabienie oraz bóle mięśni.Nie wszyscy znają pojęcie klasterowy ból głowy. Jest silny jednostronny ból głowy które mu towarzyszą inne objawy po tej samej stronie co ból: zaczerwienienie i łzawienie oka, zaczerwienienie twarzy, wyciek wodnistej wydzieliny z otworu nosowego, uczucie zatkania nosa. Przyczyna klasterowego bólu głowy nie jest znana, często występuje ona jednak u osób u których w rodzinie już ktoś cierpiał na tą przypadłość.

Nie warto lekceważyć bólów głowy. Warto ustalić przyczynę pojawiającego się problemu który potrafi bardzo zatruć życie . Aby wyleczyć ból głowy warto udać się do lekarza neurologa. Czasami zdarza się jednak i tak że potrzebna jest pomoc również innego specjalisty. Jeśli ktoś chce leczyć bóle głowy w Krakowie powinien wpisać w wyszukiwarce gabinety lekarzy neurologów bądź przychodni neurologicznych i tam udać się ze swoim problemem. Oczywiście do lekarza neurologa wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Lekarz neurolog z pewnością przeprowadzi dokładny wywiad podczas którego wypyta z pewnością o dolegliwości bólowe ich dokładne umiejscowienie, pory występowania, częstotliwość. Może zapytać również o występowanie podobnych przypadłości w rodzinie. Ponadto może on skierować na szczegółowe badanie takie jak tomografia komputerowa bądź rezonans magnetyczny na podstawie których będzie mógł dokładniej zdiagnozować problem oraz rozpocząć terapię leczniczą.

Obecnie medycyna jest na tyle rozwinięta, że istnieje wiele różnych metod leczenia bólów głowy w zależności od ich pochodzenia. Kluczowe znaczenie ma zawsze prawidłowe rozpoznanie przyczyn bólowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *