Jak długo działa botox?

Botoks, lub Dysport, w pisowni oryginalnej botox, w wersji spolszczonej botoks, to substancja produkowana przez bakterie Bacillus botulinus zwane popularnie jadem kiełbasianym. Pierwotnie powstają one w zepsutych wędlinach i konserwach. Jad kiełbasiany spożyty wraz z produktami spożywczymi jest silną trucizną, właściwości te traci wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie twarzy, nie pozostawiając szkodliwego dla organizmu działania. 

Botoks w pierwszej kolejności wykorzystywano w neurologii i okulistyce. Wstrzykiwany do mięśni botoks likwiduje nadmierne napięcie mięśni. Wykorzystano to w procesie leczenia osób chorych na porażenie mózgowe czy u pacjentów pod udarze. W okulistyce botoks stosowano do leczenia zeza. Aż w końcu stał się jedną z najpopularniejszych metod zatrzymania urody w dermatologii estetycznej. W Polsce medycyna estetyczna zaczęła korzystać z tej substancji od 1996 roku.

Botoks w medycynie estetycznej

W gabinetach medycyny estetycznej botoksem wykonuje się zabiegi likwidacji zmarszczek mimicznych oraz tych, które są wynikiem upływu czasu w następujących obszarach:

  • zmarszczki na czole – poprzeczne i pionowe zlokalizowane pomiędzy łukami brwiowymi
  • kurze łapki
  • zmarszczki dolnej powieki oka
  • zmarszczki nad górną wargą- zmarszczki palacza
  • zmarszczki na szyi
  • oraz podnoszenie opadających kącików ust

Inne zastosowanie botoksu

Botoks wykorzystuje się również w innych dziedzinach leczenia, choćby przy leczeniu uciążliwej nadpotliwości. Gdy zawodzą wszystkie kosmetyczne produkty, sięga się do botoksu wstrzykiwanego punktowo do gruczołów potowych. Substancja blokuje ich działanie a efekt końcowy daje nadzieję na normalne funkcjonowanie bez tej wstydliwej uciążliwości.

Botoksem leczy się również tzw. bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębów. Stosuje się go również przy napięciowych bólach głowy i permanentnych migrenach. Toksynę aplikuje się bezpośrednio do odpowiedzialnego za ból mięśnia eliminując tym samym jego skurcze i napięcia. Taki zabieg należy powtarzać co kilka miesięcy.

Bezpieczeństwo aplikacji botoksem

Botoks stosowany jest w medycynie estetycznej od wielu lat. Wybierając określony gabinet medycyny estetycznej do tego zabiegu warto zwrócić uwagę na tradycję i doświadczenie prowadzących lekarzy w tego rodzaju zabiegach. Botoks sam w sobie jest całkowicie bezpieczny, a umiejętne aplikowanie go w celach estetycznych pozwala na osiąganie naprawdę spektakularnych efektów. Zabieg wstrzykiwania botoksu można powtarzać wielokrotnie i za każdym razem uzyskiwać oczekiwany skutek.

Jak działa botoks?

Zmarszczki mimiczne mają swoje źródło w nadmiernej aktywności określonych mięśni twarzy. Wstrzyknięty do mięśnia botoks powoduje, że nerw przestaje wysyłać impuls do mięśnia i ten przestaje się uaktywniać. Najlepszy efekt utrzymuje się przez okres ok. 6 miesięcy, chociaż u niektórych osób jest widoczny nawet przez 8 do 10 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *