Jak nie rzucać ciągle palenia – skuteczne metody zerwania z nałogiem

Palenie jest nałogiem szkodliwym. Wie o tym każdy palacz i wiedzą ci niepalący. Producenci wyrobów tytoniowych mają obowiązek umieszczać na opakowaniach swoich produktów drastyczne zdjęcia oraz ostrzeżenia przed chorobami będącymi wynikiem palenia. Pomimo tych środków zapobiegawczych palenie nadal jest tym nałogiem, z którym boryka się znaczna część społeczeństwa. Rzucania próbowało wieli z nich, jednak niewielu udało się raz na zawsze pożegnać z papierosami.

Motywacja to klucz do każdej zmiany, a już szczególnie tak znaczącej jak ostateczne pożegnanie się z nałogiem. Aby odnieść sukces, motywacja musi być bardzo silna, dlatego przed rozpoczęciem procesu rzucania palenia warto sporządzić bilans strat i zysków. Chłodne spojrzenie na korzyści płynące z rezygnacji z nałogu oraz uświadomienie sobie, jak nieliczne są zalety palenia powinno towarzyszyć każdej chwili zwątpienia, najlepiej w formie tabeli bądź innego zestawienia. We wzmocnieniu motywacji pomoże również określona data rozpoczęcia procesu. Dzięki temu rezygnacja z nałogu przestanie być czymś abstrakcyjnym.

Jednym ze sposobów rzucania palenia jest metoda zniechęcająca, odwołująca się do procesów psychologicznych. Polega na umieszczeniu w widocznym miejscu czynnika obrzydzającego palenie, np. starych, wypalonych papierosów, których zapach i wygląd ma zniechęcać do sięgnięcia po kolejne. Procesy psychologiczne wspomogą również wizyty u psychologa i udział w grupach wsparcia. Te ostatnie wypracowały własne metody rzucania, m.in. dwanaście kroków Anonimowych Palaczy oraz NTZ (Nikotynowa Terapia Zastępcza). Wsparcie jest szczególnie istotne w przypadku pragnienia zerwania z nałogiem, dlatego w swoim otoczeniu warto szukać sprzymierzeńców. Nie tylko w grupach wsparcia, ale też wśród znajomych czy rodziny.

Nie mniej istotna jest samokontrola, bowiem wiele wypalonych papierosów to tak naprawdę wynik przyzwyczajenia i ewentualnych trudności z zajęciem czymś innym rąk. W celu ułatwienia zachowania samokontroli można wykonać analizę ilości wypalonych papierosów oraz sytuacji, w jakich się po nie sięga. Pomoże to w zmniejszeniu dziennej dawki nikotyny.

Innym sposobem, coraz bardziej popularnym, jest sięganie po farmakologiczne wspomagacze rzucania palenia. Wśród nich można wymienić gumy nikotynowe, tabletki do ssania, wszelkiego rodzaju inhalatory. Zdecydowana większość z nich jest dostępna bez recepty i możliwa do kupienia nawet w supermarketach. Niektóre środki wymagają jednak wcześniejszej wizyty u lekarza. Należy przy tym pamiętać, że żaden, nawet najlepszy środek farmakologiczny nie rzuci za palacza nałogu. Ich zadaniem jest jedynie zmniejszenie głodu nikotynowego. Reszta pozostaje w gestii woli rzucającego palenie.

Rezygnacja z nałogu tytoniowego nie należy do łatwych celów. Samo uzależnienie jest bardzo silne i stanowi znaczącą część życia palacza, a do tego papierosy obecne są wszędzie. Przy każdej kasie w sklepie, w rękach dużej liczby przechodniów, nawet w reklamach czy filmach. Osoba rzucając nałóg ma przed sobą niełatwe zadanie: uniknięcie prowokacji i dotrwanie do celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *