Jak ochronić się przez boleriozą?

Latem często spotykamy się z pojęciem takiej choroby jak bolerioza. Jest to choroba zakaźna która wywoływana jest przez bakterie z rodzaju borrelia. Już na początku XX wieku zaobserwowano pierwsze objawy rumienia, które powstaje po ukąszeniu kleszcza. Na skutek rozwoju choroby pojawiają się objawy neurologiczne. Opisano je już w latach 40 ubiegłego wieku. Już w roku 1975 w USA odnotowano kilkanaście przypadków chorych na boreliozę. Chorobę tą wywołują kleszcze.

Kleszcze są to pasożyty zewnętrzne wielkość od 2,5 mm do 4 mm. Za pomocą hypostomu czyli specjalnego aparatu gębowego zakotwiczają się w skórę swojej ofiary. Żywią się one krwią innego organizmu. Kleszcze najczęściej spotyka się latem, gdyż stają się one bardziej aktywne w wyższej temperaturze. Spotyka się je głównie w lasach zarówno tych iglastych i liściastych, jak również na łąkach, które porośnięte są wysoką trawą, terenach podmokłych. Co więcej, można je spotkać nawet w parkach miejskich oraz na skwerach.

W jaki sposób można ustrzec się boleriozy?

Przed spacerem bądź wycieczką do lasu warto zaopatrzyć się w repelent czyli preparat odstraszający kleszcze. Można je kupić w sklepach oraz w aptekach. Mają one różną skuteczność. Można pokusić się o wybór preparatów, które zawierają mieszankę naturalnych olejków eterycznych. Najczęściej jest to olejek lawendowy, cytrynowy, melisowy, goździkowy oraz miętowy. Ich zapach odstrasza kleszcze. Przeciwwskazaniem może być jednak alergia na olejki eteryczne. Innym przykładem repelentu jest substancja deet która jest skutecznym środkiem owadobójczym oraz odstraszającym.. Jednak może mieć działanie drażniące na skórę. Dlatego też tego środka nie stosuje się u małych dzieci. Kupić można również niektóre preparaty które w swoim składzie zawierają również środek bakteriobójczy triclosan.

Odpowiednio profilaktyką jest również noszenie ubrania które powinno chronić całe ciało. Należy pamiętać, że kleszcze zwabia często jasne ubrani. Dlatego też należy unikać ubrań w takich barwach. Obecnie po ukąszeniu kleszcza można go wysłać do analizy do laboratorium w którym po zbadaniu zostanie określony czy może powodować boleriozę. W wydzielinie kleszczy może mogą znajdować się bakterie, które wywołują boleriozę jak również wirusy które mogą wywołać kleszczowe zapalenie mózgu. Po ukąszeniu kleszcza należy obserwować czy w danym miejscu nie pojawia się rumień wędrujący. Jest to pęcherzyk który może lekko swędzieć. Po zaobserwowaniu takiego pęcherzyka może pojawić się zapalenie nerwów obwodowych oraz czaszkowych. Może pojawiać drętwienie kończyn, języka, jak również zaburzenia pamięci. Po dłuższym okresie do podanych objawów mogą dołączyć zmiany zapalne stawów, jak również zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Do leczenia boleriozy stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin, penicyliny, cefalosporyny, makrolidy.

Nie można lekceważyć ukąszenia przez kleszcza. Należy dokładnie przeprowadzić obserwacje czy na skórze nie pojawiają się jakieś zmiany jeśli jak i zaobserwowano należy udać się do lekarza rodzinnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *