Jaki jest koszt endodoncji?

Endodoncja jest to tajemniczo brzmiące termin który czasami można usłyszeć podczas wizyty u stomatologa.

Zdarza się że lekarz stomatolog proponuje leczenie endodontyczne. Wiele osób wówczas wpada w osłupienie, ponieważ nie ma pojęcia z czym ono się wiąże. Nic prostszego tylko zapytać lekarza o co chodzi.

Endodoncja ten dziwnie brzmiący termin to nic innego jak znane wszystkim leczenie kanałowe. Endodoncja jest takim działem stomatologii który zajmuje się rozpoznaniem jak również leczeniem chorób miazgi, a także tkanek okołowierzchołkowych, dlatego też leczenie endodontyczne jest po prostu leczeniem kanałowym, przeprowadzonym przy pomocy bardzo cienkich narzędzi zarówno penetrujących jak i piłujących. Podczas leczenia wykorzystuje się również mikroskopy oraz endometry. Przy pomocy mikroskopu stomatolog może bardzo dokładnie zaobserwować wnętrza komory zęba jak również kanałów. Z kolei przy pomocy endometru mierzy się głębokość kanału. Również przy leczeniu kanałowym często stosowana jest diagnostyka rentgenowska.

Kiedy wskazane jest leczenie endodontyczne?

Ten typ leczenia stosuje się przede wszystkim w przypadku:

  • martwicy miazgi
  • zgorzeli miazgi
  • głębokich ubytków próchnicowych
  • przy urazach mechanicznych zęba takich jak złamanie bądź zwichnięcie
  • przy zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych
  • Podczas planowania leczenia protetycznego
  • również podczas nieprawidłowo wykonanego wcześniej leczenia kanałowego

Umawiając się z lekarzem stomatologiem na leczenie endodontyczne należy koniecznie powiedzieć mu o ewentualnych istniejących w chorobach drobnoustrojoch ponieważ do takiego leczenia istnieją pewne przeciwwskazania. Są to między innymi:

  • choroby nerek wątroby serca
  • jak również zaburzenia endokrynologiczne

W jaki sposób wygląda leczenie endodontyczne?

Leczenie zęba najczęściej odbywa się przy wykorzystaniu środka znieczulającego dzięki czemu zabiegi z zakresu endodoncji można przeprowadzić nawet na jednej wizycie. Po podaniu znieczulenia otwierana jest komora zęba i przy pomocy miniaturowego pilnika usuwana miazga z kanału korzeniowego. Miejsce to zostaje następnie odkażone, a kanały wypełnione zostają substancją która z biegiem czasu ulega stwardnieniu, komora wówczas zostaje wypełniona odpowiednimi materiałami

Czy leczenie endodontyczne jest darmowe?

W przypadku osób dorosłych na darmowe leczenie endodontyczne mogą liczyć oni jedynie w przypadku leczenia zębów przednich (siekaczy i kłów). Z kolei dzieci jak również kobiety w ciąży i w okresie połogu mają darmowe leczenie wszystkich zębów. Dotyczy to zakładów stomatologicznych mających podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. W przypadku klinik prywatnych koszty zabiegów endodontycznych wahają się od 100 zł w górę. Wchodząc na stronę http://www.zietekclinic.com/uslugi/endodoncja można przeczytać wiele ciekawych informacji na temat leczenia endodontycznego. Klinika Ziętek Clinic znajduje się w Krakowie i otwarta jest godzinach od 8:00 do 20:00. Pełen cennik zabiegów znajduje się na podanej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *