Kiedy powinno się wykonywać cytologię?

Cytologia jest badaniem profilaktycznym, które wykonywane jest u kobiet. Wykonuje się je w kierunku ewentualnego wykrycia raka szyjki macicy. Nie jest to jednak wyłączne wskazanie.  Jakie wiec są inne wskazania do cytologii? Czy w odpowiedni sposób należy się przygotowywać do zabiegu cytologii? Kiedy wykonuje się ją po raz pierwszy?
Cytologia jest badaniem, a dokładniej wymazem z szyjki macicy.  Z tego badanie profilaktycznego korzystają zarówno nastolatki jak  kobiety w worku rozrodczym. Badanie to jest bardzo potrzebne gdyż dzięki niemu udaje się zapobiec nawet 60–80 procent przypadków inwazyjnego raka szyjki macicy. Badanie to umożliwia jego wykrycie jeszcze w stadium przedinwazyjnym, kiedy to wówczas jest on w pełni wyleczalny. Dzięki badaniu jakim jest cytologia można również wykryć zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego czyli HPV. Ma on zwiazem z nowotworem. Warto wiedzieć, że nie jest on  uwarunkowany genetycznie ani dziedziczny.
Baranie takie wykonuje się również w celach kontrolnych leczenia zachowawczego oraz operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy, a także  diagnostyki stanu nabłonka pochwy czy również oceny skuteczności działania leków hormonalnych oraz również określenia terminu owulacji i również czasu trwania drugiej fazy cyklu.
Również kobiety w ciąży korzystają w tego badania. Ciąża nie jest przeciwskazaniem, a przeciwnie, należy o siebie w tym czasie dbać szczególnie skrupulatnie.
Pierwszy raz badanie powinno być wykonane w wieku 20-25 lat bądź niebawem po rozpoczęciu życia płciowego  a najpóźniej trzy lata po rozpoczęciu współżycia.
Jak wyglądają przygotowania do badania?
Wymazu z szyjki macicy nie pobiera się od pacjentki, która ma akurat w danym momencie  miesiączkę. Najkorzystniej na badanie cytologiczne zgłaszać się pomiędzy czwartym dniem po miesiączce, a maksymalnie czwartym dniem poprzedzającym kolejną.
Należy zaprzestać na dwa dni przed badaniem stosowania leków dopochwowych oraz irygacji.Na dobrę przed cytologią nie powinno się również współżyć.
Nie należy również wykonywać badania ginekologicznego w przeciągu  24 godzin przed planowaną cytologią. Jeśli pacjentka ma jakąś infekcję intymną wówczas cytologię lepiej jest wykonać po wyleczeniu schorzenia, gdyż istniejący stan zapalny może przyczynić się złego wyniku badania, gdyż może nie nadawać się ono do oceny.
Badanie cytologiczne powinno być wykonywane  raz w roku, a w przypadku cytologii płynnej co 2 lata. Jeżeli uzyskane 3 kolejne wyniki przedstawiają wyniki prawidłowe, wówczas kobiety 30-letnie oraz  starsze mogą wykonywać badanie co 2–3 lata. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy kobieta często zmienia partnerów seksualnych. Wraz z ilością partnerów seksualnych wzrasta niestety ryzyko zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, a którego kilka odmian jest kancerogennych.
W Polsce badanie cytologiczne kosztuje około 30-40 zł w prywatnym gabinecie. Natomiast można takie badanie wykonać na NFZ, bądź skorzystać z rządowego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, zgodnie z którym  raz na 3 lata kobietom pomiędzy 25. a 59. rokiem życia przysługuje darmowa cytologia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *