Kiedy powtórzyć wybielanie zębów?

Marząc o pięknym, białym uśmiechu pacjenci gabinetów stomatologicznych interesują się zabiegiem wybielania. Jak często jednak można go powtarzać?

Przed wybielaniem

Jeśli chodzi o zdrowie i ludzkie ciało nie ma odpowiedzi uniwersalnych. Czas, w jakim powinno się powtarzać zabiegi wybielające bywa bardzo zróżnicowany. Aby określić go w prawidłowy sposób należy skonsultować się z dentystą i wybrać właściwą dla siebie metodę. Profesjonalna diagnoza pomoże nie tylko zdecydować jak przeprowadzić i kiedy powtórzyć wybielanie zębów, ale też da gwarancję pewnego rodzaju bezpieczeństwa szkliwa. Należy bowiem:

  1. Rozważyć ewentualne przeciwwskazania – nie zaleca się przeprowadzania zabiegu u kobiet w ciąży, osób chorych na Epilepsję, Parkinsona i dzieci do 16 roku życia.
  2. Skupić się na leczeniu, dopiero później na zabiegach estetycznych – w przypadku zmian próchnicowych bądź silnej nadwrażliwości zębów trzeba najpierw poszukać sposobów na wyleczenie bądź też ograniczenie występujących problemów,
  3. Określić swoje oczekiwania i zapoznać się z cennikiem zabiegów. Pacjent musi znać dokładny kosztorys, ponieważ powtórne zabiegi wybielania zębów są dla niego stałym wydatkiem,
  4. Pamiętać, że zabiegi kosmetyczne najlepiej wykonywać pod okiem specjalisty. Choć na rynku dostępnych jest wiele wybielających preparatów, ich nieodpowiednie stosowanie może osłabiać szkliwo i przyczyniać się do chorób zębów.

Trzy powyżej opisane kroki to baza pozwalająca odpowiedzialnie podejść do walki o biały uśmiech.

Na jakie efekty można liczyć?

Aby zrozumieć kiedy należy powtórzyć wybielanie zębów, warto zapoznać się ze skalą efektów. Każdy człowiek ma nieco inną naturalną barwę szkliwa i nie da się jednoznacznie określić jak zareaguje na podawane preparaty. Zazwyczaj uzyskuje się wybielenie od czterech do czternastu tonów. Na niektórych zębach efekty zabiegu utrzymują się dłużej, na innych krócej. Duże znaczenie ma tutaj także przestrzeganie białej diety, mającej na celu utrzymać docelową barwę i nie dopuścić do zabarwienia zębów na inny kolor. Bezpośrednio po zabiegu szkliwo jest wrażliwe i może przejmować kolory z jedzenia – zatem zdecydowanie odpada spożywanie buraczków, czekolady, soków owocowych i innych produktów wskazanych przez dentystę. Później można stopniowo je włączać do diety, lecz rodzaj potraw jest jednym z czynników, które wpływają na to co jaki czas trzeba wybielić zęby ponownie. Często zalecane są także specjalistyczne produkty do higieny jamy ustnej, powstałe z myślą o pielęgnacji efektu wybielenia.

Dobrą wiadomością dla osób zainteresowanych zabiegiem jest fakt, że jego wpływ i stosowanie białej diety niekiedy na trwałe rozjaśnia barwę szkliwa. Oznacza to, że wystarczy trochę starań i zęby staną się naturalnie bielsze, nawet bez częstych powtórek ingerencji stomatologa. Mówi się, że efekt wybielania w gabinecie stomatologicznym utrzymuje się średnio przez dwa lata. Należy jednak przede wszystkim pytać i dowiadywać się kiedy powtórzyć wybielanie zębów w swoim indywidualnym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *