Kolagen na stawy

Choroba zwyrodnienia stawów należy do najpowszechniejszych dolegliwości w naszym kraju. Cierpi na nią ponad 8 mln osób. Niewinny ból stawu kolanowego czy biodrowego po jakimś czasie może przerodzić się w trwałe upośledzenie czynności stawu a nawet kalectwo. 

Jeszcze niedawno zwyrodnienia stawów były domeną osób starszych, dzisiaj cierpi na nią coraz więcej młodszych pacjentów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, osteoartroza, ma charakter przewlekły i nieodwracalny. Uważa się, że jej przyczyną jest dysproporcja pomiędzy niszczeniem a odbudową tkanki w obrębie chrząstki stawowej.

Przyczyną, choć nie bezpośrednią, jest nadmierne przeciążenie stawu i obniżenie jakości tkanki wewnątrz organizmu budującej staw.

Pierwsze objawy osteoartrozy widoczne są pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Wtedy pojawiają się: strzykania i zgrzytania w stawach, ból przy obciążeniach. Jednak samo uszkodzenie chrząstki nie zawsze musi skutkować zwyrodnieniem stawu, dlatego choroba ta bardzo często jest diagnozowana, gdy jej stan jest już mocno zaawansowany.

Choroba zwyrodnienia stawów buduje się etapami, najpierw pojawia się ból tylko podczas ruchu, tzw. ból startowy, potem również w okresie spoczynku i w nocy. Najpierw objawy dotyczą tylko jednego stawu, by potem rozszerzyć się na ich całą grupę.

Rozpoznano już wiele przyczyn degradacji chrząstki stawowej prowadzącej do powstania choroby zwyrodnieniowej, części przyczyn można zapobiec, innym już nie. Właściwie lekarze nie poznali jak dotąd pierwotnych, wynikających z natury organizmu przyczyn zwyrodnienia stawów. Najprawdopodobniej mają w nim swój udział skłonności genetyczne, nieprawidłowy lub niewystarczający skład mazi stawowej, niewystarczające ukrwienie stawów oraz przebieg wcześniejszych chorób czy zaburzeń hormonalnych.

Profilaktyka oraz leczenie niefarmakologiczne odgrywają ogromną rolę w zapobieganiu oraz leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Mogą one nie tylko przyczynić się do opóźnienia procesu degradacji, ale nawet zmniejszyć objawy już zdiagnozowanej choroby.

Do działań profilaktycznych zaliczamy:

  • dbałość o zachowanie optymalnej masy ciała, nadmierne kilogramy obciążają każdy ze stawów
  • stosowanie zabiegów z dziedziny fizjoterapii: krioterapię czy termoterapię
  • odciążanie stawów poprzez stosowanie różnego rodzaju ortez i wkładek
  • rozwiązania architektoniczne odciążające stawy

Jednym z najskuteczniejszych sposobów przeciwdziałania chorobie zwyrodnienia stawów jest suplementacja produktami sprzyjającymi regeneracji chrząstek stawowych. Do najczęściej stosowanych należą: kolagen na stawy, kwas hialuronowy, glukozamina, chodroityna. Wszystkie one są jednocześnie naturalnymi składnikami budulca stawów.

Kolagen nie tylko zmniejsza ból wynikający z procesu zmian w chrząstce stawowej, ale też zwiększa gęstość i mineralizację kości. Przyjmowanie kolagenu w dłuższym okresie czasu poprawia stan zdrowia stawów. Działanie kolagenu sprawdzono m.i. na grupie sportowców szczególnie narażonych na bóle stawowe a wyniki wykazały pozytywne działanie kolagenu nawet na tej grupie podwyższonego ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *