O czym mogą świadczyć obrzęki ciała?

Zdarza Ci się czasami, że masz opuchnięte stopy, nie możesz wcisnąć ulubionych butów? Twoja twarz dosadnie mówiąc przypomina księżyc w pełni? Mogą to być objawy róznych chorób. Nie warto ich lekceważyć. Być może organizm próbuje dać znać, o tym, że coś złego się dzieje.

Obrzęki pojawiają się wtedy, kiedy w tkankach gromadzi się zbyt dużo płynu. Może to się zdarzyć kiedy zbyt długo nie zmienia się pozycji, na przykład długo pracując przy biurku, siedząc przed telewizorem bądź prowadząc przez długi czas samochód. Mogą się one dodatkowo nasilać przez picie większych ilości alkoholu jak również przez nieprzespane noce. Obrzęki mogą pojawiać się wtedy kiedy niepoprawnie funkcjonują nerki, serce, kiedy ma się alergie pokarmowe bądź złe wchłanianie białka. Przyczyną mogą być nieprawidłowe reakcje na substancje chemiczne zawarte w kosmetykach bądź chemii gospodarczej. Obrzęk może wówczas obejmować określoną część ciała bądź nawet jego większe fragmenty.
Przyczyną obrzęków ciała może być nadczynność tarczycy. Wówczas obrzęki pojawiają się pod oczami i na powiekach. Mogą się one utrzymywać nawet do kilku miesięcy po wyleczeniu choroby.

Obrzękom tym może towarzyszyć zaczerwienienie spojówek, a nawet niekiedy podwójne widzenie, może być potrzebna pomoc okulisty. Zdarza się, że skutkiem wyleczenia nadczynności tarczycy mogą być obrzęki łydek nazwane przedgoleniowym. W takich przypadkach zmiany ustępują po 1–2 latach. Również przy niedoczynności tarczycy może wystąpić obrzęk powiek oraz rąk. Może on również pojawiać się na policzkach, wówczas twarz wydaje się jakby nalana.

Pojawiające się worki pod oczami mogą występować w chorobach nerek. Również ciastowate obrzęki nóg, na skutek zatrzymania w organizmie wody i sodu. Powodem opuchnięcia twarzy może być kłębuszkowe zapalenie nerek, będące niekiedy powikłaniem zakażenia górnych dróg oddechowych. W zespole nerczycowym, puchnie natomiast całe ciało.

Również serce daje o sobie znać poprzez wieczorne obrzęki nóg, a przy dalszym rozwoju choroby również pojawiają się poranne obrzęki nóg.

Kobiety w drugiej połowie cyklu miesiączkowego mogą doświadczać uczucia puchnięcia. A to jest objawem PMS czyli syndromu napięcia przedmiesiączkowego. Wraz z pojawieniem się miesiączki objawy mijają. Należy w tym czasie dużo pić wody i mniej solić potrawy. Warto pójść na spacer, niezbyt forsowny ale długi. Ruch pomaga na wiele dolegliwości.

Przyczyną obrzęków mogą być również leki, które zatrzymują wodę w organizmie. Są to na przykład hormony (estrogen ,kortykosteroidy, progesteron, testosteron), jak również niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne, bądź też leki na nadciśnienie. Niekiedy obrzęk po lekach może być reakcją alergiczną, której nie można lekceważyć.

Także chorobom reumatycznym towarzyszą obrzęki stawów kolanowych oraz łokciowych jak również ból który pojawia się nad ranem. Zdarza się, że puchnie staw skokowy i śródstopie.

Jak widać obrzęków nie należy lekceważyć, warto im się przyjrzeć i ustalić ich przyczynę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *