Plastyka powiek czyli blepharoplastyka

Plastyka powiek czyli blepharoplastyka to jeden z coraz częściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Osoby uskarżające się na smutny, zmęczony wyraz twarzy spowodowany zmarszczkami wokół oczu i utratą elastyczności skóry powiek, coraz chętniej poddają się takiemu interwencji chirurgicznej.

Prawidłowo wykonany zabieg sprawia, że twarz wygląda na młodszą i bardziej wypoczętą. W znieczuleniu miejscowym lub ogólnym (wybieranym w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu i preferencji pacjenta) usuwa się nadmiar obwisłej skóry oraz likwiduje poduszeczki tłuszczowe, które nadają twarzy senny wyraz.

Nacięcie wykonywane na powiece po zakończeniu procesu gojenia jest praktycznie niewidoczne, ponieważ na górnej powiece przebiega w jej załamaniach, a na dolnej bardzo blisko linii rzęs. Nawet delikatny makijaż jest w stanie sprawić, aby linie cięcia były niewidzialne, dzięki czemu oczy będą wyglądały zupełnie naturalnie.

Poza wymiarem estetycznym, blepharoplastyka niesie ze sobą także pozytywne skutki dla zdrowia, ponieważ zwiotczała skóra oraz nadmiar tłuszczu wokół mogą doprowadzić nawet do zmniejszenia pola widzenia pacjenta.

Kwalifikowanie pacjenta do zabiegu wymaga oczywiście wcześniejszej wizyty u chirurga medycyny estetycznej, który w pierwszej kolejności określi, czy taki zabieg rzeczywiście jest potrzebny. Jeśli tak, przeprowadza wywiad, który ma na celu ustalić, czy pacjent cierpi na jakieś przewlekłe choroby, lub czy na stałe przyjmuje leki, które mogłyby mieć negatywny wpływ na proces gojenia.

Przeciwwskazaniami dla podjęcia plastyki powiek mogą być:

  • ogólny zły stan zdrowia
  • uczulenie na leki o działaniu znieczulającym
  • ciąża i karmienie piersią
  • palenie papierosów
  • wytrzeszcz oczu, np. na skutek schorzeń tarczycy
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • zapalenie spojówek
  • cukrzyca
  • niestabilne ciśnienie
  • nadczynność tarczycy

Jeśli we wstępnym wywiadzie lekarz stwierdzi brak przeciwwskazań do zabiegu, zleca dodatkowe badania takie jak EKG, morfologia, grupa krwi, INR, Aptt, antygeny HbS i anty HCV. Ponadto wspólnie z pacjentem ustala zakres zabiegu i jego termin.

Sam zabieg przeprowadzany jest ambulatoryjnie, ponieważ plastyka powiek nie wiąże się z koniecznością hospitalizacji. Wskazany jest jednak odpoczynek, obejmujący również zwolnienie lekarskie. Do pracy pacjent może wrócić po około dziesięciu dniach. Wcześniej nie należy stosować makijażu, aby niepotrzebnie nie podrażniać miejsca nacięcia i blizny, ale dać skórze czas na dokładne wygojenie się. W zależności od potrzeb rekonwalescent może stosować okulary przeciwsłoneczne, chroniące uwrażliwione po zabiegu oczy przed jaskrawym światłem oraz okłady przynoszące ulgę w bólu podczas gojenia i likwidujące opuchliznę pooperacyjną.

Koszt zabiegu w zależności od jego zakresu waha się w granicach od 3000 do 6000 i jest zależny między innymi od zastosowanego znieczulenia oraz od tego, czy plastyce będzie poddawana górna czy dolna powieka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *