Przeszczep tłuszczu własnego

Autotransplantacja jest przeszczepem wykonywanym w obrębie tego samego organizmu. Jest to metoda stosowana nie tylko w chirurgii plastycznej, ale popularna w leczeniu wielu poważnych dolegliwości, zmniejszająca ryzyko do minimum odrzucenia przeszczepu przez organizm oraz powstania alergii. Organizm poddany operacji otrzymuje najlepszej jakości materiał, najbardziej kompatybilny.

Metodę przeszczepu komórek macierzystych  szybko przyswoiła i postanowiła wykorzystać medycyna estetyczna. Znalazła dla niej zastosowanie w wielu zabiegach, m.in. w zabiegu zwanym lipofilingiem, czyli przeszczepianiem tłuszczu pobieranym z miejsc, gdzie występuje on w nadmiarze, do obszarów, gdzie widoczne są już jego braki.

Dzięki tej metodzie można korygować anatomiczne nieprawidłowości choćby w budowie twarzy, powstające wskutek niedoboru tkanek miękkich. Pojawiają się one w procesie starzenia się skóry w wyniku miejscowego zanikania tkanki tłuszczowej.

Zabieg przeszczepu tłuszczu własnego znalazł zastosowanie m.in. w :

  • korekcie twarzy, polegającej na przywróceniu jej objętości i wyglądu sprzed procesów wynikających ze starzenia się
  • korekcie kształtu ciała, np.: wyglądu pośladków, piersi, ud, etc.
  • wypełnieniu niedoborów tkanki miękkiej, np.: twarzy
  • wypełnieniu zmarszczek i bruzd
  • korekcie asymetrii twarzy
  • wypełnianiu ubytków powstałych po urazach czy operacjach
  • uzupełnianiu tkanki miękkiej po zabiegach chirurgii estetycznej, np.: liftingu twarzy, liposukcji czy plastyki powiek

Zabieg przeszczepu tłuszczu polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z miejsc w nią bogatych, czyli brzucha, bioder czy ud. Wykonuje się go przy pomocy specjalnej strzykawki , która nie spowoduje urazu czy ubytku tkanki tłuszczowej. Z pobranego materiału odseparowuje się krew oraz tkankę tłuszczową nie spełniającą wymagań, pozostawiając najmłodszy tłuszcz bogaty w komórki macierzyste. Najczęściej z pobranego materiału do przeszczepu można wykorzystać ok. 50-60%. Materiał przeznaczony do przeszczepu aplikuje się specjalną techniką wykorzystując do zabiegu mikrokaniule. Już po zabiegu, ok. 20-30% materiału ulegnie degradacji, dlatego zabieg może wymagać powtórzenia. Wszystko zależy od jakości zastosowanej tkanki tłuszczowej.

Zapis całego zabiegu na żywo oraz jego opis można znaleźć na stronie: https://bonadea-krakow.net.pl/oferta/dermatologia-estetyczna/adivive-komorki-macierzyste/

Po zabiegu, w miejscach skąd pobierano materiał do przeszczepu oraz w punktach, gdzie ten materiał wszczepiono może powstać krwiak. Bezpośrednio po zabiegu przez ok. 2-3 tygodni może utrzymywać się również obrzęk. Czasami, ponieważ metoda przeszczepu tłuszczu własnego, jest jednak metodą inwazyjną, może pojawić się ropienie ran lub mogą wystąpić nierówności objętych operacją obszarów skóry.

Największa zaletą tego rodzaju autotransplantacji jest bezapelacyjnie trwały efekt, który utrzymuje się nawet latami. Rewolucyjna metoda przeszczepu tłuszczu własnego wykonywana jest już w polskich klinikach i cieszy się coraz większym powodzeniem zarówno wśród kobiet jaki i mężczyzn. Jeżeli chcemy poprawić swój wygląd, niewątpliwie ta metoda, choć inwazyjna, należy do najskuteczniejszych i do najbezpieczniejszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *