Trądzik a zakwaszenie organizmu

Trądzik jest choroba z którą boryka się wiele osób. S to zarówno osoby młode jak i te w dojrzałym wieku.

Najczęściej trądzik kojarzony jest wiekiem nastoletnim, kiedy to w organizmie buzują hormony, zmienia się od gospodarka hormonalna, a na twarzy pojawia się wiele niechcianych niespodzianek. Skąd bierze się trądzik?

Przyczyn powstawania trądziku jest wiele. Jedną z nich jest z pewnością nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych czyli gruczołów skórnych, które są powiązane z mieszkami włosowymi. Gruczoły łojowe występują na twarzy, jak również na górnym odcinku zarówno przedniej jak i tylnej klatki piersiowej, a także w miejscach gdzie znajduje się owłosienie. Są one odpowiedzialne za wydzielanie łoju czyli sebum. Sebum ma za zadanie ochronę skóry oraz włosów przed różnymi niekorzystnymi czynnikami ze środowiska zewnętrznego. W przypadku kiedy dochodzi do zaburzeń hormonalnych sebum produkowane jest wówczas w zbyt dużej ilości. Powoduje to zatykanie przewodów wyprowadzających. Sebum wchodzi wówczas w reakcję z bakteriami beztlenowymi, a efektem stają się zmiany trądzikowe. Inną przyczyną powstawania trądziku są bakterie beztlenowe znajdujące się w gruczołach łojowych. Wytwarzają one enzymy powodujące rozkład łoju.

Przyczyną powstawania trądziku mogły być również grzyby, a także nadkażenie innego rodzaju bakteriami na przykład paciorkowcami lub gronkowcami.

Nie jest tajemnicą również że hormony mają również duży wpływ na stan naszej cery. Wiadomo, że zarówno u kobiet jak i mężczyzn występują hormony męskie czyli androgeny. To one oddziaływują na gruczoły łojowe skóry. Androgeny powodują wzrost gruczołów łojowych, a także zwiększają sekrecję łoju. Zaburzenia hormonalne, które przyczyniają się do powstawania trądziku wywoływane są przez różne czynniki. Może to być:

  • stres
  • niewłaściwa dieta
  • ciąża
  • źle dobrana terapia hormonalna
  • karmienie piersią
  • zaburzenia, które związane są z cyklem miesiączkowym

Przed samą miesiączką w organizmie kobiety następuje wzrost wydzielania progesteronu wówczas wiele kobiet skarży się na nasilenie objawów trądziku. U niektórych pojawia się wówczas tak zwany trądzik przedmiesiączkowy do przyczyn trądziku zalicza się również stres oraz dziedziczność.

Czy zakwaszenie organizmu ma wpływ na występowanie trądziku?

Okazuje się, że tak trądzik może być jednym z symptomów zakwaszenia organizmu. Wówczas pogorszeniu również ulega stan paznokci jak i włosów. Mogą pojawić się również infekcje grzybicze. Zakwaszenie organizmu jest to efekt zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, która ależna jest od diety. Wyróżnić można wiele produktów kwasotwórczych. Są to głównie jaja, sery żółte, mięso i wędliny, białko ryb, jak również produkty które bogate są węglowodany, cukier, biała mąka, ryż zalicza się do tych produktów również kawę, herbatę, kakao, piwo oraz orzeszki ziemne. Do diety warto wprowadzić produkty zasadotwórcze do których zalicza się kalafior, cebula roszponka, oliwa z oliwek, buraki, brokuły, zieloną herbatę, jabłka, gruszki oraz wiele innych. Należy pamiętać, że nie zawsze trądzik jest wynikiem zakwaszenia organizmu. Najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który przeprowadzi dokładny wywiad, a następnie wraz z pacjentem określi sposób leczenia trądziku. Warto zajrzeć na stronę http://drlidiarajzer.pl/tradzik/ i zapoznać się z zawartymi tam informacjami na temat leczenia trądziku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *