Wymowa głoski “r” u dzieci

Wielu rodziców nurtuje pytanie kiedy ich dzieci zaczną wymawiać głoskę R. Czy można w tym pomóc dziecku? Kiedy najlepiej jest rozpocząć naukę wymowy? W jaki sposób najlepiej jest ćwiczyć z dzieckiem? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania.
Dziecko, kiedy osiąga wiek sześciu lat kończy już rozwój swojej mowy. Wtedy to właśnie powinna już pojawić się głoska „r”.  U pięciolatków dopuszczalne jest jeszcze niewymawianie tej głoski. Nie jest to jeszcze nic niepokojącego. Dzieci często zastępują tą głoskę literą”J” bądź „L”. Spotyka się czasami dzieci które zupełnie pomijają głoskę „R” w wymawianych wyrazach.
Wydawać by się mogło, że świetnym rozwiązaniem na tego typu problemy jest zachęcanie dzieci do powtarzania wyrazów z tą głoską. Nic bardziej mylnego. Postępując w ten właśnie sposób można niekiedy przyczynić się nieświadomie do opóźnienia prawidłowej wymowy.  Zdarza się czasami, że dziecko nabywa niewłaściwego nawyku. Może źle wymawiać daną głoskę. Warto najpierw jest popracować nad odpowiednią gibkością języka, oraz jego uwrażliwieniem. Robi się to za pomocą specjalnych ćwiczeń często podczas zabawy.
Istnieje wiele różnych metod pozwalających uzyskać prawidłową wymowę głosek. Oto przykładowe z nich:
metoda słuchowa – zaleca częste osłuchiwanie dziecka z prawidłową wymową danej głoski. Zgodnie z tą metodą należy uwrażliwić dziecko, aby zauważyło różnice w wymowie nieprawidłowej oraz prawidłowej. Można posługiwać się nagraniami.
metoda dotyku oraz czucia skórnego- należy przykładać dłoń do miejsc, gdzie odczuwalne jest drżenie bądź strumień powietrza.
metoda wzrokowa- Zgodnie z nią demonstruje się przed lusterkiem układ języka oraz warg podczas mówienia głoski. Dziecko powinno starać się naśladować ruch artykulatorów.
metoda mechaniczna-  polega na tym, aby używać  różnych urządzeń wspomagających typu szpatułki, smoczki ortodontyczne, sondy.
metoda która wyjaśnia położenie narządów mowy- objaśnia ona, w jaki sposób ułożyć artykulatory aby móc uzyskać prawidłowe brzmienie głoski.
metoda przekształceń artykulacyjnych – należy prawidłowo wymawiać daną głoskę, jednocześnie wykonywać z góry ustalone ruchy narządów artykulacyjnych.

Głoska „r” jest najtrudniejszą z głosek. Wymaga ona od dziecka pionizacji języka jak również wprawienia jego koniuszka w wibrację. Te czynności mogą się pojawić dopiero wtedy, kiedy  narządy znajdujące się wewnątrz jamy ustnej zostaną całkowicie ukształtowane.  Każde dziecko jest inne i nie należy oczekiwać, że u każdego z nich głoska „r” pojawi się w tym samym czasie. Zdarza się, że dzieci zaczynają mówić „r” już w wieku trzech lat, a niektóre dopiero w wieku sześciu lat.  Nie jest to nic niepokojącego.

W razie niepewności co do poprawnej wymowy dziecka zawsze warto jest skorzystać z porady logopedy, który oceni wymowę dziecka. Wskaże on nieprawidłowości jak również zaleci odpowiednie do danej wady wymowy ćwiczenia oraz zabawy. Warto wybrać się do centrum Balumed i umówić się na wizytę do logopedy. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://balumed.pl/specjalizacje/logopeda-neurologopeda/.

slowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *